Każda budowa to proces, wymagający rzetelnego przygotowania. Prace rozpoczynają się od opracowania projektu, oceny warunków geologicznych, nośności terenu itp. Do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, jak np. aparat VSS jednopunktowy. Co to za urządzenie i dlaczego warto z niego korzystać?
Aparat VSS — zasada działania urządzenia i proces pomiarowy
Urządzenie, jakim jest aparat VSS, jest jednym z podstawowych narzędzi, jakie wykorzystywane są do określenia nośności gruntu i warstw podbudowy. Jego specyficzna konstrukcja sprawia, że pozwala uzyskać pomiar osiadania w trzech punktach rozlokowanych na obwodzie płyty obciążającej, która umieszczona jest na statywie w kształcie litery Y. Poszczególne czujniki pozwalają na odczytanie kolejnych parametrów, jednak aby uzyskać wartość modułu odkształcania, konieczne jest obliczenie średniej z uzyskanych pojedynczych wyników.
Przeprowadzenie badania nośności gruntu wymaga odpowiedniego przygotowania terenu w miejscu, które zostanie poddane analizie. W tym celu konieczne jest wyrównanie powierzchni i oczyszczenie gruntu, aby możliwe było odpowiednie ułożenie płyty obciążeniowej. Następnie na przygotowanej powierzchni układana jest płyta, a na niej zainstalowany jest aparat VSS jednopunktowy. Kluczową kwestią jest takie jego położenie, aby możliwa była aplikacja odpowiedniego obciążenia. Urządzenie pozwala na kontrolowane obciążenie płyty. W zależności od potrzeb projektu i wytycznych inżynierów obciążenie może być systematyczne lub skokowe. Podczas procesu czujniki rejestrują stopień osiadania płyty. Dużą zaletą jest to, że dane zbierane są w czasie rzeczywistym, co ułatwia analizę oraz pozwala zaobserwować zachowanie się podłoża. Ostatnim etapem prac jest szczegółowa ocena uzyskanych wyników. Analiza prowadzona przez ekspertów umożliwia ocenę nośności, a także parametrów deformacyjnych. Uzyskane w ten sposób wyniki pozwalają oszacować bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji.
Zastosowanie aparatu VSS
Aparat VSS jest urządzeniem, które może być stosowane w budownictwie, gdy konieczne jest wykonanie prac związanych z posadowieniem budynku. Mimo że jest to najbardziej znane zastosowanie, to VSS jednopunktowy niesie ze sobą znacznie więcej możliwości. Pomiar nośności jest szczególnie ważny w przypadku konstrukcji budowlanych o dużej masie, pozwala optymalnie zaprojektować rozkład fundamentów, gwarantujących bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Duże znaczenie aparat VSS odgrywa także w budownictwie drogowym, gdy konieczne jest przeprowadzenie nośności w pracach związanych z projektowaniem i budową dróg, a także w budownictwie kolejowym, dla wytyczenia nasypów kolejowych.
Płyty VSS wykorzystywane są także do budowy obiektów hydrotechnicznych, jak np. tamy czy wały. W tym przypadku ocena nośności pozwala ocenić warunki gruntowe, w kontekście ich stabilności. Precyzyjna ocena stabilności podłoża jest tu niezbędna, ponieważ obiekty hydrotechniczne są szczególnie narażone na niszczące działanie wody.
Zalety związane z wykorzystaniem aparatu VSS
Stosowanie jednopunktowego aparatu VSS niesie ze sobą wiele korzyści. Jedna z ważniejszych jest wysoka precyzja prowadzonego pomiaru. Uzyskane wyniki badań pozwalają na rzetelne i dokładne projektowanie konstrukcji budowlanych, drogowych czy kolejowych, aby były one bezpieczne.
Kolejnym atutem sprzętu jest elastyczność działania. Sprzęt pozwala bowiem na ustalenie zmiennego tempa obciążania (systematyczne lub skokowe), dzięki czemu specjaliści uzyskują bardziej obszerne informacje związane z zachowaniem podłoża pod działaniem zróżnicowanych czynników.
Pomiar wykonywany przy pomocy aparatu VSS jednopunktowego jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Użycie sprzętu nie jest skomplikowane, co pozytywnie wpływa na skrócenie czasu prowadzenia badań. Dzięki temu budowa może zostać rozpoczęta szybciej, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji.